Beszámoló a brit életmódorvosi társaság kongresszusáról
Volt szerencsém részt venni Newcastle-ben a BSLM (British Society of Lifestyle Medicine) konferenciáján, 2024. szeptember közepén. Óriási rendezvény volt, 1000-nél több résztvevővel, 3 napig tartó plenáris és párhuzamos előadásokkal.
Az “International House of Music” zenei rendezvényközpont adott otthont az eseménynek, egy üvegkupoláival kívülről hatalmas fektetett homokórára emlékeztető építmény, közvetlen Newcastle ikonikus íves hídja mellett.
Az óriási előcsarnokban sorakoztak a kiállítók: pre- és probiotikumokat, dió- és magkészítményeket áruló cégek, légzésterápiás és jógaoktatók, erdőfürdőt és mindfulness csoportokat vezető szakemberek. Voltak, akik kifejezetten az életmódorvosoknak tanítanak coaching eszközöket, mások a kamarától és az egészségbiztosítóktól jelentek meg. A kedvencem Darryl Edwards lett, aki magát örömteli egészség szószólónak írja le, természetes mozgás tréner és a “Primal Play” módszer megalkotója. Workshopján ezt a módszert ki is próbálhattam, és valóban a testmozgás egy nagyon intenzív és nagyon szórakoztató formája.
Egy nagyobb és egy kisebb térben zajlottak az előadások, a helyszínnek köszönhetően remek akusztikával és profi hangtechnikával, kivetítővel, így az utolsó sorból és a zsöllyéről is egyformán élvezhető volt minden.
A plenáris beszédekre mindenki összegyűlt, majd a párhuzamos szekciókra kettéváltunk érdeklődés szerint. Sokszor nagyon nehéz volt dönteni a két (sőt több) egyszerre zajló program között, de segített a tudat, hogy az előadásokat mind rögzítik és később visszanézhető lesz a résztvevőknek. A nap közepén ráadásul workshopokra és kiscsoportos, sokkal interaktívabb előadásokra, beszélgetésekre is be lehetett ülni, így aztán tényleg mindenki megtalálhatta a neki tetsző elfoglaltságot.
Ugyan az óriási létszám miatt kicsit nehezen találtam a kapcsolódási lehetőséget olyanokhoz, akiket korábban nem ismertem, mégis egy-egy “padszomszéddal” az előadások szünetében szóba tudtam elegyedni, sőt, véletlenül találkoztam egy kint dolgozó magyar kollégával is.
A második és harmadik reggel csoportos mozgás lehetőségekkel és egészséges gyakorlatokkal kezdődött: péntek reggel 7-kor én már sétáltam egy nagyot a hidakon és a rakparton, majd 7:30-tól egy közös mindfulness gyakorláson vettem részt. Szombat reggel pedig könnyed jóga és az intenzív primal play mozgásos játék volt terítéken.
A délelőtti és délutáni szünetekben teát, kávét szolgáltak fel növényi tejekkel és vegán süteményekkel, amelyek ugyan nem voltak egészen teljes értékűek, de nagyon sok egészséges összetevőt is tartalmaztak, például a superfood-szelet tele volt áfonyával. Az ebédeknél is volt ízletes növényi alapú választék, hatalmas adag zöld salátákkal, rukkolával, nyers zöldségekkel, ezt külön nagyra értékeltem.
A kiscsoportos beszélgetések közül részt vettem egyen a Séta az orvossal program amerikai képviselőjével és néhány tapasztalt sétavezető kollégával, akik számos ötletet adtak a saját sétáink folytatásához. Egy életmódszakértőknek szóló coaching módszerről is hallgattam előadást, ahol felhívták a figyelmet, hogy sokszor azt gondoljuk, remekül tudunk hallgatni, de mégis egy kutatás szerint átlagosan néhány másodperc után félbeszakítjuk a pácienst. A coaching az empatikus, értő figyelem egy új szintje. Egy érdekes gyakorlatot is bemutattak, amit bárki kipróbálhat, kicsit kizökkenve a megszokott gondolkodásmódból: hajts félbe egy papírt, egyik oldalra írj fel egy problémát, ami jelenleg foglalkoztat. Ezután a másik oldalra gyűjts néhány ötletet, amik közelebb vihetnek a megoldáshoz. Ezután tépd ketté a lapot, gyűrd galacsinná a problémád és hajítsd el! Most egy csomó ötlettel rendelkezel, már csak ki kell választani egyet, amivel el tudsz indulni. Ezután egy játékos versenyt is rendeztünk: a hátad mögött tartott papírból kézzel tépj ki egy elefánt formát! A legjobb elefánt alkotója coaching kártyacsomagot nyert. Próbáljátok meg Ti is, nem olyan egyszerű!
Az első este a program után még az ELMC találkozóra is sor került, ahol az európai életmódorvosi társaságok vezetői mutatták be, hol tart az egyesületük jelenleg. Nagyon jó érzés volt találkozni a hasonló gondolkodású, lelkes kollégákkal, akiktől rengeteget tanulhatunk a saját egyesületünk és a hazai mozgalom építése terén is. Nem mellesleg ez a nagyon jó hangulatú beszélgetés is adott újabb löketet a munka folytatásához.
A gálavacsorára a jegyek gyorsan elfogytak, így mi csak az azt követő táncos mulatságra jutottunk be, de láttam az étlapot, hogy itt is volt 4 elegáns, növényi alapú fogás. Egyórás skót néptáncot vezetett a társaságnak egy hagyományos öltözetű fiatal. A lépéseket viszonylag könnyen egy élvezhető szinten táncolhatóvá tudtuk elsajátítani rövid idő alatt. Természetesen emellett sok volt a botladozás is, amin rengeteget lehetett nevetni. Nagyon jó közösségi program volt! Utána még retro diszkót is kezdtek, a bátrabbak hajnalig mulattak, mi tekintettel a másnapi korai kezdésre, hamarabb távoztunk, de így is öröm volt látni, milyen jó erőben és hangulatban vannak az idősebb kollégák is, az életmódorvoslás élő nagyjai.
Az utolsó nap is délutánig tartottak az előadások, ebédszünetben még összegyűltünk az ELMC tagjaival és élénk beszélgetést folytattunk a különböző életmódorvosi társaságok helyzetéről, egymáshoz való viszonyáról. Érdekes volt hallani, más országokban milyen kapcsolódások, sűrű történések zajlanak a mozgalom körül. Biztosan lesz jövőre is BSLM kongresszus, várhatóan a horvát egyesület megszervezi második rendezvényét, melyet ezúttal teljesen angol nyelvűnek szeretnének, hogy csak néhány példát említsek. Emellett mindenfelé zajlanak a háttérben a tudományos kutató munkálatok és a diplomáciai tárgyalások a különböző szervezetek képviselőivel, hogy az életmódorvoslást közös erővel előre mozdítsuk Európában.
Mert, ahogy Rob Lawson, a BSLM leköszönő elnöke mondogatja az Alicante Accord óta: Together we are invincible, azaz Együtt legyőzhetetlenek vagyunk!