Future Health Konferencia
(Olvasási Idő: 5p)
Huszti Árpád – dr. Juhász-Keglovits Klára: Beszámoló a Future Health Development konferenciáról
Örömmel jelentjük, hogy április 6-án sikeresen megrendezésre került a Future Health Development konferencia az MCC által, melyen páran MOTE tagok közül is részt vettünk. A konferencia célja, hogy Magyarország egészségügy iránt elhivatott fiataljait összehozza, fő témái a prevenció és a digitalizáció voltak, különös tekintettel az egészségügyi ágazat jövőbeli fejlesztéseire.
Megnyitó és Köszöntő: A konferenciát Dr. Oberfrank Ferenc, az MTA Köztestületi Igazgatóságának igazgatója nyitotta meg. Dr. Oberfrank jelentős kutatásokat végzett az egészségügyi rendszerek optimalizálásában. Véleménye szerint : “Az egészségügy nem természettudomány, hanem társadalomtudomány.”
Életmód – Fókuszban az Egyén: Az első panelbeszélgetést Länger Jelena MOTE tagunk moderálta, amiben Dr. Kiss Richárd, a preventív orvoslás úttörője, Fejes Dóra sportpszichológus, a futóterápia megalkotója és dr. Juhász-Keglovits Klára, a MOTE elnökség tagja, osztották meg gondolataikat.
Néhány mondat szabadon fogalmazva dr. Kiss Richárd mondanivalójából:
– Az orvosok tüzet oltani szeretnek, nem tűzvédelmi oktatást tartani, ezzel azt példázta, hogy miért nem oktatják az orvosoknak az életmódváltással, prevencióval kapcsolatos ismereteket; és miért nem várható el szerinte, hogy ezekről tájékoztassák a pácienseiket. Véleménye szerint ez a hozzáállás a kulcs az életmódorvoslással kapcsolatos tevékenységek itthon tapasztalható hiányosságának megértéséhez. Ugyanakkor sokan tapasztalatból tudjuk, hogy a jelenlegi egészségügyi rendszer felépítése sem támogatja a prevenciós munkát, gyakran a tűzoltást nem szeretnénk, de muszáj, mielőtt bármi máshoz foghatnánk – a szerk. Ahogy a doktor frappánsan megjegyezte, a medicina fejlődésével “egyszerre megyünk a science fiction és a középkor felé.”
– 90%-ban nem lenne szükség az egészségügyi ajánlásokra, ha a páciens legalább csak azt nem enné meg, amiről ő is tudja, hogy egészségtelen. A kérdés az, hogy miért eszi meg azt, miért hozza meg azt a döntést és miért nincs elég “énereje”? (Az életmódorvosok erre adott válaszára részletesebben kitérünk máshol.)
– Akik elmennek pszichológushoz, általában utána elkezdenek a fizikai egészségükkel is foglalkozni. A lélek egészsége a test egészsége. Kifejtette azt is, hogy a tökéletesre törekvés nagyobb stressz lehet, mint egy-egy egészségtelenebb döntés megengedése.
-.”
Fejes Dóra bemutatta az általa megalkotott futóterápiát, ahol személyre szabottan támogatja a pácienseket “ülések” és közös futóalkalmak során. “Nagyjából 10 km futása után lehet elérni a flow állapotot.” Ehhez persze fokozatosan kell eljutni mind testi, mind mentális szinten.
Dr. Juhász-Keglovits Klára bemutatta a Magyar Egészségmegőrzési és Életmódorvostani Egyesület munkásságát és az életmód orvoslás hat egészségmegőrző pillérét. Büszkék vagyunk, hogy ezen a fontos fórumon képviselhettük az Egyesületet, bemutatva az egészségmegőrzés és életmód orvoslás szerepét a modern egészségügyi gyakorlatban.
A doktornő bemutatta, mivel is foglalkozunk az egyesületünkben:
Az életmódorvoslás először is tudomány. 6 pillér, 6 életmód terület tartozik a tárgykörébe, ezeknek a mindennapos szokásoknak, megváltoztatható életmódbeli tényezőknek a fejlesztése – melyekről meggyőző tudományos bizonyítékokok állnak rendelkezésre, hogy javítják az életminőséget, növelik az egészségben eltöltött évek számát. Egy jellegzetes mondás: éveket ad az élethez, és életet azokhoz az évekhez. Az életmódterápiás eszközök használhatóak a krónikus betegségek megelőzésére, javítására, akár visszafordítására.
Az életmódorvoslás másrészt pedig egy lehetőség. Ez az idézet az ACLM oldalán jelent meg: “Lifestyle medicine is not an intervention, it is a home” azaz nem egy intervenció, beavatkozás más életébe, hanem egy Otthon, ahol mindenki megtalálhatja a saját stabil alapjait, biztonságát, jó életminőségét. Erről az alapról tudunk építkezni: mi Gyógyítók saját példamutatásunkkal, hitelességünkkel, támogatni pácienseket a saját útjukon, saját felelősségvállalásukban.
Az új rutinok kialakítása eleinte energiaigényes lehet, majd szokássá válik: innentől könnyű, élvezetes is lehet!
Azt a hasonlatot szoktam erre mondani, hogy van egy jó kis kitaposott szánkópályánk, amin már csukott szemmel is le tudunk csúszni. De valamiért eldöntjük, hogy új pályán szeretnénk csúszkálni. Akkor fel kell kelni a szánkóról, átcipelni azt a szűz havon, nagyobbakat emelgetni a lábunkon, lehet a csizmánk is beázik párszor, és biztosan nagyon elfáradunk. Nehéz lehet leevickélni az új, még ki se alakított pályán, néhányszor eltévedhetünk, talán hegynek fel is kell majd visszamenni. Aztán mikor végre leértünk, akkor újra és újra meg kell tenni ezt az utat, ami mindannyiszor egyre-egyre könnyebb lesz, a végén ugyanolyan egyszerű és magától értetődő, mint a korábbi pálya. Csak még egy kicsit élménydúsabb, és egészen a sajátunknak érezhetjük, hiszen megdolgoztunk érte.
A 6 pillér rendszeres alkalmazásának egészségügyi előnyei szinte ki sem fértek egy diára:
- Szív-érrendszer
- Szénhidrát anyagcsere
- Daganatmegelőzés
- Ideális testtömeg
- Gyulladáscsökkentés (allergiák, autoimmun, fertőző betegségek)
- Mozgásszervi
- Mentális egészség, hangulat, tanulás, Alzheimer megelőzés
- Légzőrendszer (COPD, asthma)
- Mikrobiom
- Fiatalító hatás, gyorsabb regeneráció
Főleg ezt az utolsót emelte ki, hiszen nem csak a sportolóknak van erre szüksége, hanem bármilyen napi munkánkat könnyedebben végezzük majd egy egészségesebb, fiatalosabb testben és elmével, bármilyen hobbinkkal könnyebb és élvezetesebb így foglalkozni, a társas eseményekre, szeretteinkre több energiánk marad.
Hangsúlyozta, hogy a szív-érrendszeri és a daganatos betegségek, a diabetes és más krónikus betegségek megelőzhetőek, javíthatóak, akár vissza is fordíthatóak. Két kutatást emelt ki, hogy ezt illusztrálja, ezek ugyan nem nagy létszámúak, de nagyon látványosak: Dr. Esselstyn az érszűkület visszafordításáról (MRI-vel alátámasztva) és Dr. Ornish kutatása a gének expressziójának változásáról (kezdeti stádiumú prosztatarák visszafordításában).
Van persze más, nagy létszámú vizsgálat is, például az Adventist’s Health Study.
Beemelte a 2022-es BSLM-konferenciáról Dr. Tobias Schmidt Hansen ábráját a pillérek sorrendjéről, amit Tobias a 2023-as MOTE kongresszuson is bemutatott. Eszerint az életmód területeket nem annyira szerencsés pillérekként elképzelni, mert akkor azt hihetjük, hogy 3-4-et teljesen romba dönthetünk és a ház még mindig áll. Ehelyett inkább érdemes egymásra építkezni velük, legfontosabbként, alapként a társas kapcsolatokat jelöli.
A társas kapcsolatok valóban a legmeghatározóbb “pillér” az életminőségünk szempontjából és hozzáadott +10 évet jelent az élettartamunkban is, ezzel szemben a magányosok rizikója nagyjából a dohányzással egyenértékű. Segít a többi egészségtámogató szokás megtartásában is.
A MOTE is részben ezért alakult, hogy egy otthonos közeget, támogató társas kapcsolatokat és biztos szakmai hátteret nyújtson a megelőzés iránt elhivatott szakembereknek.
Néhány fontos eredményünk:
- Életmódorvosi / életmódkonzulensi képzés: magyar nyelven elérhető a LifestylePro Academy tananyaga (MOTE-tagoknak kedvezménnyel), mely a nemzetközi vizsga bemeneti feltételeként elfogadott és OFTEX-en is akkreditált.
- Megelőző orvostan és népegészségtan kereteiben, részvizsgánként, részkompetenciákként szerepelnek az életmódorvoslás alapelvei.
- Életmódorvosi vizsga az IBLM / ACLM / MOTE közös szervezésben magyar nyelven is elérhető.
- Havi webinárok a tagoknak, blogcikkek a nyilvánosságnak.
- Kommunikációs tanfolyam tagoknak.
Jövő Egészségügye: A panelen dr. Bidló Judit, ismert egészségügyi innovátor, dr. Joó Tamás, aki a digitális egészségügyi megoldások fejlesztésében élen jár, és dr. Dózsa Katalin, aki a közegészségügyi stratégiák kialakításában játszik vezető szerepet, vitatta meg a jövő kihívásait.
Diákkutatások prezentációja: A Center for Future Health Development diákjai prezentálták legfrissebb kutatásaikat, fókuszban a modernkori függőségek, például a mobil eszközök iránti függőségek, az adatvezérelt egészségügyi megoldások, és a fiatalok egészségügyi információhoz való hozzáférésének kihívásai álltak.
Prevenció (állami, szervezeti intézkedések): A panel résztvevői között szerepelt dr. Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára, aki az állami szintű egészségügyi stratégiák és intézkedések fontosságát hangsúlyozta. Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke, kiemelte a védőnői hálózat szerepét a közösségi szintű megelőzésben. Dr. Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Kórházhigiénés és Hatósági Osztály vezetője a kórházi fertőzések megelőzésében elért eredményeiket és kihívásaikat osztotta meg.
Idézetek Várfalvi Mariannától:
“Egészseges anyától egészseges baba.”
“Milyen gyerekeket kap a jövő?” – fontos kérdés
“Angliában a 8 év alatti gyerekek 50%-a legalább egy krónikus betegséggel él. Valószínüleg Magyarországon sem jobb a helyzet.”
Nagyon fontos megjegyeznünk, hogy ezen közös feladatunknak tartjuk javítani.
Interaktív Programok és Kiállítások: Az ebédszünet alatt lehetőség volt a MOTE standjánál találkozni az egyesület munkájával és tagjaival. Sokan érdeklődtek, és élénk beszélgetések alakultak ki az életmódorvoslás fontosságáról és gyakorlati alkalmazásáról.
Megtisztelő volt a védőnők elnöke által tett látogatás a standunknál, aki gratulált munkánkhoz és kiemelte, hogy a MOTE által képviselt tudás mennyire fontos lenne a védőnői képzésben is. Ez elindíthat egy szakmai párbeszédet a védőnőkkel, akik Euróbában egyedülálló hungarikumot működtetnek hazánkban. A védőnői szövetség által fenntartott hálózat nemcsak a családok egészségügyi támogatását biztosítja, hanem a magyar egészségügyi rendszer egyik büszkeségét is képezi, melyet globálisan is elismernek.
Meglepetésként érkezett Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatójának videoüzenete, aki gratulált a konferencia létrejöttéhez és hangsúlyozta a témák globális relevanciáját.
Azok számára, akik nem tudtak részt venni, ajánljuk a MedIT Podcast és a Mélylevegő Projekt anyagait.MOTE képviseletében:
Juhász-Keglovits Klára gyermekorvos, életmód orvos, elnökségi tag,
Hargittay Csenge háziorvos, életmód orvos, elnökségi tag,
Menyes Dóra dietetikus, dentálhigiénikus,
Länger Jelena, népegészségügyi szakember, egészségfejlesztő,
Huszti Árpád a MOTE Online asszisztense.